Jako místostarosta prožil Vratislav Krejčíř čtyři náročné roky, kdy musel pochopit, co vedení města obnáší. S odstupem času nyní hodnotí, že se mu podařilo prosadit většinu bodů, které stály v programovém prohlášení, a plní tak lidem to, co před volbami slíbil. „Chceme jít ale dál a řešit věci, které vyvstaly během funkčního období a jsou důležité,“ říká lídr pirátské kandidátky.

Co jsou hlavní problémy Kroměříže, které by Piráti chtěli řešit v následujícím volebním období?

Vyřešíme parkování. Tam jsem asi nejdál ze všech, nemáme pouze prázdná hesla na plakát. Další věcí je vyřešit zapomenutý a neudržovaný bazén. Potom tu máme také podporu bydlení pro mladé a seniory. Pro lidi bude také důležité zafixovat ceny poplatků a třeba ceny jízdného, to kvůli zvyšujícím se životním nákladům. Musíme reagovat na aktuální věci, mít moderní úřad, kde vyřídíme většinu z domova přes počítač a mobil. A chci „zatočit“ se stavebním úřadem, mnoha lidem už pije krev.

Velkým tématem je v Kroměříži parkování. Jak hodnotíte vybudování parkovacího domu a které kroky musejí ještě následovat, aby se situace s parkováním zlepšila?

Mám nyní hotový koncept parkování v centru města, který chci po volbách zavést. Parkovací dům je v něm zahrnut také, bez něj by to nešlo. Chci upravit rezidentní parkování v centru, nyní budeme měnit vybavení parkovacích automatů, tak aby bylo parkování dostupné a pohodlné. Nasadíme chytré technologie, ale také postavíme nová parkoviště na sídlištích. Rozhodně nechci po celém městě modré zóny.

Prosazujete výstavbu nového krytého plaveckého bazénu. Měla by mít taková investice v současném ekonomicky nejistém období prioritu?

Bazén je jediné sportoviště, které navštěvují nejen všechny generace, sportovci i nesportovci, lidé se zdravotními obtížemi atd. Mezi sportovišti nemá v cílové skupině ani v návštěvnosti konkurenci. Současný bazén je dle mého ostuda, dlouho neřešené sportoviště na pokraji životnosti. Proto by nový bazén měl mít prioritu mezi investičními záměry města a musíme na jeho stavbu sehnat peníze.

Jak obtížné bude pro město v době zvyšujících se cen za energie a materiály hospodařit? Jsou možnosti, jak může radnice uspořit?

Pokud člověk zná rozpočet města, najde věci, na kterých lze ušetřit. Je to také o prioritách, co má město podporovat, mít plán. Budeme muset šetřit na energiích, proto jsem prosadil zřízení energetického auditu a také energetického manažera. Budeme šetřit na provozu, a to i v příspěvkových organizacích. Hlavně nesmíme šetřit na občanech.

Článek vyšel v tištěném týdeníku 5 plus 2 dne 26.8.2022