Kroměřížští radní a členové komise pro životního prostředí schválili návrh pirátského místostarosty Vratislava Krejčíře omezit používání glyfosátu k hubení plevele na většině území města. Kroměříž se tak připojí k desítkám dalších měst, které chtějí dopřát svým občanům bezpečnější životní prostředí.
Glyfosát se hojně používá k dosušování rostlin před sklizní, ale také k likvidaci nežádoucího plevele. Vzhledem k jeho nadměrnému užívání však můžeme jeho přítomnost měřit v jídle, které jíme, ve vodě, kterou pijeme, i v našem těle samotném. Tato látka má potenciální rakovinotvorné účinky, které potvrdily i Americké soudy. Kroměřížští radní, proto tuto látku nahradí šetrnějšími technologiemi.
„Jsem moc rád, že komise pro životního prostředí, ale i celé vedení města našlo odvahu a pochopilo, že glyfosát a herbicidy pro hubení plevele jsou problémem. Takto nebezpečné by se neměli používat nikde, natožpak v okolí blízkému člověku a zvěři. Proto jsme apelovali, aby se v co největší míře používalo mechanické odstraňování plevele, namísto doposud používaného RoundUpu,“ uvádí hlavní iniciátor návrhu Vratislav Krejčíř.
Město Kroměříž nyní bude chodníky, parky a okolí dětských hřišť od plevele čistit pomocí mechanického kartáče.